Ekonomi

Çanakkale’de Arpa Hasadı Başladı, Yüzde 20 Daha Fazla Verim Bekleniyor

Çanakkale’de arpa hasadı başladı

Verim geçen yıla göre yüzde 20 daha yüksek bekleniyor

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde arpa hasadı başladı. Çiftçiler gün boyu tarlada vakit geçirirken, rekoltenin geçen yıla göre yüzde 20 daha uygun olduğu bildirildi.

Lapseki’de çiftçiler tarlalarına arpa ve buğday ekti. Hasat zamanının gelmesiyle birlikte biçerdöverler tarlalara girmeye başladı. Sabahın erken saatlerinde tarlasına giren çiftçiler, bir yıllık emeğini almak için tarlada uzun bir gün geçirdi. Bu yıl düşen son yağışlarla birlikte rekoltenin geçen yıla göre yüzde 20 daha yumuşak olduğu belirtildi.

Hasat edilen tarlaları gezen Lapseki İlçe Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim, çiftçilerin alın terinin karşılığını vermeye başladığını söyledi.

Önder Sevim, bu yıl rekoltenin yüksek olacağının kesin olduğunu belirterek, “Hasatçı arpa hasadına başladı. Geçen seneye göre yüzde 20 daha fazla verim görünüyor. Mutlu olun.Hep arazi geziyoruz.Denetimlerimizde her yöremiz keyifli.Arpa verimi bu sene dönem başı 300-350 bu sene 400-450 civarlarında değişiyor ki bu çiftçimiz için çok iyi.Verilen fiyatlar Cumhurbaşkanımız tarafından dünya piyasasının üzerinde ama dolar bazında dünya piyasasının altında kalıyoruz. Umarım fiyatlarımız böyle devam eder. Girdi maliyetleri sabit kalır ve üretimi bu şekilde artırmaya devam ederiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu