Haber

İslahiye’de deprem kayaları yuvarladı: 2 ölü, 5 yaralı

GAZİANTEP İslahiye’de depremin etkisiyle dağdan düşen kayaların yuvarlanarak tek katlı evlerin üzerine düşmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı. Ayrıca 360 koyun ve keçi telef oldu. O anları gözyaşları içinde anlatan 64 yaşındaki Süleyman Keser, “Saat 04.17’de bizim karanlık gecemizdi. Yukarıdan taşlar geliyordu, eve çarptılar. Taşlardan kurtulmaya çalıştık. Kaya çarptığında. , iki ev üst üste yıkıldı, cehennemi yaşadık.”

İslahiye Fevzipaşa Mahallesi’ndeki depremin şiddeti dağlardan kayaları kırdı. Altı ahırlı tek katlı konutların üzerine yuvarlanan kayalar düştü. Karı koca kayaların altında yaşamını yitirirken, 5 kişi de yaralandı. Ayrıca 360 koyun ve keçi telef oldu. Süleyman Keser’in 160 küçükbaş, Cuma Keser’in 200 koyunu ağıl altında tutuldu. Şanlıurfa’da öğretmenlik yapan Cuma Keser’in oğlu Ali Keser, 6 gündür enkaz altından hayvan sesleri duyduğunu söyledi.

‘Kızım annesinden ayrılamadı, intihara gitti’

50 yıldır çiftçilik yapan Süleyman Keser, iki kızı ve eşiyle birlikte depremde uyuyakaldı. İki kızı ve eşi yaralanan Keser, “Saat 04.17 idi, 13 ve 16 yaşındaki iki kızım uyumuyordu, oyun oynuyorlardı. Bağırdılar, ben uyandım, yer oynuyordu. Dedim ki. ‘kaç kızım’. Diğeri annesi uyanmadığı için annesinden ayrılmadı. Kızım intihar etti, annesi gelemedi. “Beni bırakmadı. Diğer kızımı da alıp kaçtım. Yukarıdan kayalar geliyordu, eve çarptı. Taşların arasından kaçmaya çalıştık” dedi.

‘KARA GECEMİZ OLDU’Keser, “Her şey bitti. 70-80 yıldır bu köyü dedelerimiz yapmış. Bütün gelirim bu işte. Hiçbir yere gitme şansımız yok. Oğlumu aradım, Irak’ta astsubay olan gelememiş.Şu anda 160 tane var.Kaya çarptığında iki ev üst üste devrildi.Komşumuz karı koca taşın altında kaldı.Çocukları gelince bizi kurtardı. anne babasını kurtaramadı O çocuk bizi kurtardı Allah yaşatmasın gece 04:17 bizim karanlık gecemizdi cehennemi yaşadık çocuklarım ölümden döndü eşim hastanede Allah devletten razı olsun , her şeye yetiştiler ama bazı şeyleri kurtaramadık.Yapabileceğimiz bir şey yok, bu bizim şansımız.Burada doğdum, burada büyüdüm, burada açlıktan ölüyorum, başka yerde nefes alamıyorum. Enkazdan bir keçiyi kurtardık, şimdi de bir keçiyi yaşatmak için yaralıların önüne mama koyuyoruz” diye konuştu. Kızlarımın ayakları yaralandı, Allah sonumuzu hayır eylesin” dedi.

Aynı köyde besicilik yapan Cuma Keser, “İnanılmaz bir gürültüyle uyandık. Dışarı atıldık sonra dışarı çıktık. Dışarı çıktığımda eşim ve 11 yaşındaki çocuğum içeride kaldı.” . O sırada ev çöktü. Eşimin üzerine sütun düştü, durumu kritik. “Hayvanları kurtarmak için bir şey yapamadık. Kayalar üzerimize geldi. Dağlar üzerimize gelir zannettik, ben kıyamet geliyor zannettim. Yollar kapalı olduğu için kimse gelemedi. İnsan gücüyle taşları kaldırdık” dedi. “6 GÜN BOYUNCA SESLERİNİ DUYDUK”

Şanlıurfa’da öğretmenlik yapan oğlu Ali Keser depremin ardından köyüne döndü. Keser, “Babamın 200 hayvanı vardı telef oldular. Onların ıstırabına dayanamadık, maddi olarak da. 6 gün seslerini duyduk. Keçi, kuzu, oğlak enkaz altında kaldı. Köyümüze gelen kepçe. Cenaze için de bazı hayvanlar çıkardı.”

– Gaziantep

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu