Haber

Arjantin ve Şili hükümeti 300 Nikaragualı muhalife vatandaşlık teklif etti

Arjantin ve Şili hükümetleri, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega hükümeti tarafından vatandaşlıkları ellerinden alınan 300 Nikaragualı muhalife vatandaşlık teklif etti.

Ulusal basında yer alan habere göre Arjantin Dışişleri Bakanı Santiago Cafiero, Nikaragua hükümetinin tutumunu eleştirerek, “Nikaragua’da yaşananlardan muzdarip olan herkese Arjantin vatandaşlığı vermeye hazırız” dedi. sözünü kullandı.

Arjantin Dışişleri Bakanı Cafiero, Arjantin Clarin gazetesine yaptığı açıklamada, vatandaşlık sürecinin başlatılması için büyükelçiliğe başvurmak gerektiğini belirterek, Arjantin vatandaşlığı talep edilmesi halinde gereğinin yapılacağını söyledi.

Şili Dışişleri Bakanlığı da gerekli yasal yolların tesis edildiğini ve Nikaragua’daki duruma maruz kalan muhaliflere ülkede ikamet imkânı tanınacağını kaydetti.

Aralarında Nikaragualı yazar Gioconda Belli, gazeteci Carlos Fernando Chamorro, Karadağ Muharrir Sofia, aktivist Azahalea Solis’in de bulunduğu Nikaragua Temyiz Mahkemesi tarafından “hain ve kaçak” ilan edildi ve tüm mal varlıklarına el konuldu.

Bölge basınında yer alan haberlere göre Ortega hükümetinin 300 muhalifi vatandaşlıktan çıkardığı ve sınır dışı ettiği ileri sürüldü.

goynucekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu