Ekonomi

Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan Arasında Enerji İşbirliği

Başkan Yardımcısı Yılmaz: İktidar alanında çok daha güçlü işbirliklerine ihtiyacımız var

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Türkmenistan’ın doğal gazının ve elektriğinin küresel piyasalara arzı konusunda mutlaka iş birliğine ihtiyacımız var. Bir yandan ikili iş birliği, Türkiye-Türkmenistan iş birliği, diğer yandan da enerji konusunda işbirliği yapmalıyız. Azerbaycan’ı da içeren üçlü işbirliği programları.” Bu alanda çok daha güçlü bir iş birliğine ihtiyacımız var” dedi.

Başkan Yardımcısı Yılmaz, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’da bulunan Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen Türkiye-Türkmenistan İş Forumu’na katıldı. Yılmaz, Cumhuriyetin 100’üncü yılıyla ilgili olarak, “Türkiye Cumhuriyeti olarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yaklaşıyoruz. İnşallah önümüzdeki pazar günü Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını hep birlikte kutlayacağız. Bu vesileyle, büyük bir heyecanla bekliyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu ve kurucusu, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Mustafa’ya teşekkür ederek, “Cumhuriyeti kuran ve taşıyan herkesi, tüm kurum ve kişileri olduğu gibi Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını da anıyorum. şükran ve şükranla bu güne geldim” dedi.

‘TİCARETİMİZ 2,1 DOLARA ULAŞTI’

Yılmaz, Türkmenistan ile ilişkilerde en somut göstergelerden birinin ticaret alanında olduğunu belirterek, “Çok şükür ticaretimiz son yıllarda artan bir trende ulaştı. 2022 yılında ülkeler arası ticaret 2 milyar doları aştı. 2023’ün ilk 9 ayında ulaştığımız ticaret hacmine şimdiden 2022’ye ulaştık.” Bu rakamı aştık. Ticaretimiz 2,1 milyar dolarlık hacme ulaştı. Yıl sonuna kadar 3 milyar dolara ulaşacağımıza inanıyoruz. Segmentler itibarıyla elektrikli makineler yüzde 16’lık bir paya sahip; yüzde 10’unu metal eşya, yüzde 8’ini genel sanayi ve makine ve teçhizat, yüzde 8’ini ise özel makineler oluşturuyor. 5, prefabrik makineler yüzde 4. Ticarette de bu kesimlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Elbette 3 milyar dolar güzel bir rakam ama yeterli değil. Artık liderlerimizin belirlediği 5 milyar dolar hedefimiz var. 3 milyardan sonra ‘5’e rahatlıkla ulaşırız.’ “İnanıyorum. Özellikle bu anlamda iş dünyamıza büyük bir sorumluluk düşüyor. Türkmenistan-Türkiye iş dünyasının çabaları ve ortaklıklarıyla, bugün yaptığımız toplantıların benzerini daha sık ve verimli bir şekilde gerçekleştirerek bu hedeflere ulaşacağız. “dedi.

‘ENERJİ ÇOK STRATEJİK BİR KONU’

Türkiye’den Türkmenistan’a yarım milyar dolara yaklaşan bir yatırım olduğuna işaret eden Cevdet Yılmaz, “Çok değerli bir alan olan enerji alanında bunun artarak devam etmesini umuyoruz. Enerji çok stratejik bir konu. ancak son dönemde jeopolitik gelişmelerden ve ekonomik gelişmelerden etkilendi.” daha da değerli hale geldi. Bu anlamda bu stratejik kesimde Türkmenistan’ın doğalgaz ve elektriğinin küresel pazarlara arzı konusunda mutlaka iş birliği yapmamız gerekiyor. Bir yanda ikili işbirliği, Türkiye-Türkmenistan işbirliği, diğer yanda Azerbaycan’ın da dahil olduğu üçlü işbirliği. “İş birliği programları aracılığıyla güç alanında mutlaka çok daha güçlü bir iş birliğine ihtiyacımız var. Bu bağlamda Hazar Denizi’ndeki dostluk alanına özel bir değer verdiğimizin altını çizmek isterim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu